5 sposobów na poprawienie koncentracji
Coś nad czym na pewno warto pracować, co przydaje się w codziennym życiu – bez względu na to co robimy – to koncentracja. W obliczu natłoku informacji oraz nieskończonej ilości bodźców, które odciągają nas od pracy koncentracja jest super umiejętnością XXI wieku. Znacie z życia taką sytuację kiedy nauka, czy praca dobrze nam idzie i mówimy, że mamy „flow”? Jest to określenie naukowe, któremu w swojej książce o tym samym tytule poświęcił uwagę Mihaly Csíkszentmihályi amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia. Co jednak by ten stan nie opuszczał nas w momentach gdy najbardziej go potrzebujemy? Poniżej przedstawiamy zestawienie pięciu sposobów, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzają się w poprawieniu koncentracji.
1 Skup się na wykonywaniu jednej rzeczy
Nie jest niczym odkrywczym powiedzenie, że najważniejszą rzeczą w koncentrowaniu jest skupienie. Jednak jest on pierwszą i najważniejszą rzeczą w dążeniu do skoncentrowania. Bez skupienia na robieniu jednej konkretnej rzeczy, nie jesteśmy w stanie pójść dalej i prawdopodobnie nie uda nam się wykonać planu, który założyliśmy.
2 Zaplanuj sobie wcześniej działanie i podziel na zadania
Jeśli chcesz być skoncentrowanym podczas pracy warto uporządkować sobie naszą naukę. Wcześniejsze przygotowanie pola do działania wpływa motywująco i daje komfort pewności, że zaczęliśmy.
3 Bądź konsekwentny, trzymaj się wyznaczonego planu
Jeśli już rozpoczniesz naukę warto byś wykonał maksymalnie dużo pracy zanim zrobisz sobie przerwę, bądź sprawdzisz co nowego dzieje się na twoim fb czy insta.
4 Zadbaj o swoje samopoczucie przed przystąpieniem do działania
Nigdy nie wierzyłem w to wietrzenie okien w pomieszczeniu, gdzie zaraz usiądę do lekcji, czy w spędzenie czasu bez telewizji albo telefonu bezpośrednio przed nauką, jednak coś w tym jest! Zanim zaczniesz naukę wyjdź na spacer, odetchnij świeżym powietrzem, postaw na nie za długi odpoczynek.
5 Pamiętaj o celu twojej nauki
Dobrze zbudowany system motywacji i przypominanie sobie o tym jaki jest cel naszej nauki, może pozytywnie wpływać na nasze nastawienie, byśmy konstruktywnie i pełni skupienia poświęcili się naszym obowiązkom.
Nasze przemyślenia inspirowane są książką „Jedna rzecz” Kellera Garego i Jaya Papasana. Jest ona przedłużeniem i poszerzeniem tematyki dotyczącej koncentracji oraz wyznaczania sobie życiowych celów. Bardzo ją polecamy