Biologia w zadaniach cz.1 – Układ pokarmowy
Informacja do zadania 1-3
Bakteria Helicobacter Pylori jest czynnikiem etiologicznym ponad 90% zapaleń żołądka, blisko 50% owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, na podłożu których może dojść do kancerogenezy, czyli zmian komórkowych prowadzących do powstania nowotworu. Badania podkreślają, że zakażenie H. Pylori jest ważnym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka, a samo ryzyko jego rozwoju u osób zakażonych, jest dwukrotnie wyższe, niż u zdrowych. Blisko 90% chłoniaków, czyli nowotworów tkanki limfatycznej, lokalizujących się w bonie śluzowej żołądka ma związek z Helicobacter Pylori. Zakażenie bakterią H. Pylori, przebiega zwykle bezobjawowo, a tylko u niektórych mogą pojawić się niespecyficzne objawy, takie jak: wzdęcia, ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty. Diagnostyka Helicobacter Pylori jest wieloetapowa. Wyróżniamy następujące testy diagnostyczne:
- Szybki test ureazowy (RUT), który wykorzystuje ureazę, produkowaną przez H. Pylori do rozkładu mocznika, do NH3 i CO2, a następnie identyfikacji zmian pH podłoża przez wydzielany amoniak
- Test antygenowy, oznaczający antygeny H.Pylori w kale
- Test serologiczny, dzięki któremu możliwe jest oznaczenie przeciwciał przeciwko antygenom H, Pylori w surowicy krwi, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie po ekspozycji, a poziom ich utrzymywania się w surowicy jest relatywnie długi
Zad. 1 Oceń prawdziwość zdań. Zakreśl P, jeżeli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeżeli zdanie jest fałszywe.
- Wyleczenie zakażenia H. Pylori u osób w młodym wieku eliminuje ryzyko rozwoju nowotworów żołądka u osób dorosłych, po 50 r.ż. P/F
- Testem wykazującym największą czułość w identyfikacji białek bakteryjnych jest test antygenowy. P/F
- Test serologiczny wykazuje przydatność w diagnostyce długiego zakażenia H. Pylori P/F
Zad. 2 Oceń, który z testów: antygenowy, czy serologiczny, wykazuje większą czułość w kontroli zakażenia H. Pylori po uprzednio zastosowanym, skutecznym leczeniu antybiotykami. Odpowiedź uzasadnij.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Zad. 3 Podkreśl prawidłową odpowiedź.
Bakteria H. Pylori zaliczana jest do Królestwa Procaryota/ Eucaryota. Cechą charakterystyczną dla organizmów tej grupy jest obecność/ brak struktur błoniastych, takich jak siateczka wewnątrzplazmatyczna, obecność jednoniciowej/ dwuniciowej kolistej cząsteczki DNA i rybosomów o stałej sedymentacji 70S/80S.
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ
Zad.1 F, P, P
Zad. 2
Antygenowy, ponieważ wykrywa białka bakteryjne, a zatem ujemny wynik tego testu jest równoznaczny z pozbyciem się bakterii z przewodu pokarmowego, czyli ze skutecznym leczeniem antybiotykami. Test serologiczny wykrywa przeciwciała, których poziom w infekcji Helicobacter Pylori opada wolno i test ten jest dodatni nawet pewien czas po wyleczeniu.
Zad. 3
Procaryota, brak, dwuniciowej, 70S