Naukowców Dwóch Blog Biologia w zadaniach cz.3 – Układ immunologiczny (Mimikra antygenowa)

Biologia w zadaniach cz.3 – Układ immunologiczny (Mimikra antygenowa)

Informacja do zadań 1-2

Zjawisko mimikry antygenowej, polega na występowaniu podobieństwa strukturalnego między białkami organizmu, a białkami drobnoustrojów chorobotwórczych. W wyniku odpowiedzi układu immunologicznego na obce antygeny, powstają przeciwciała, cechujące się swoistością względem własnych białek organizmu, co prowadzi do aktywacji procesu immunologicznego. Dobrze opisanym procesem mimikry antygenowej jest reagowanie przeciwciał wytworzonych przeciwko jądrowemu białku EBNA wirusa Epsteina- Baar, z ludzkim DNA, antygenem rybonukleinoproteinowym (RNP) człowieka, czy histonami. Wynikiem takiej odpowiedzi immunologicznej jest powstanie tocznia rumieniowatego układowego, choroby tkanki łącznej, cechującej się zajęciem skóry, błon śluzowych, nerek, stawów i ośrodkowego układu nerwowego. Ekspozycja na wirusa Epsteina- Baar, jest tylko jednym z czynników pojawienia się tocznia.

Zadanie. 1

Na podstawie przedstawionych informacji uzasadnij prawdziwość stwierdzenia: „Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną”.

Zadanie 2.

Oceń prawdziwość zdań. Wpisz P, jeżeli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeżeli zdanie jest fałszywe.

  1. Przeciwciała przeciwko białku EBNA wirusa Epsteina- Baar powstają na drodze odpowiedzi immunologicznej typu humoralnego. P/F
  2. Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą zakaźną. P/F
  3. Do tkanek łącznych związanych z rozwojem tocznia rumieniowatego zaliczamy: tkankę łączną włóknistą i siateczkowatą, kość i nabłonek wielowarstwowy płaski.

Zadanie 3.

Spośród podanych poniżej, wybierz choroby, powstające na tle autoimmunologicznym.

choroba Gravesa- Basedowa, cukrzyca typu 2, błonica, cukrzyca typu 1, tężec, grypa

 

Odpowiedzi

Zadanie 1.

Zdanie jest prawdziwe, dlatego, że czynnikiem powstania choroby jest wytworzenie przez organizm przeciwciał reagujących z własnymi białkami organizmu, co jest charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych.
Zadanie 2.

P,F,F

Zadanie 3 choroba Gravesa- Basedowa, cukrzyca typu 2, błonica, cukrzyca typu 1, tężec, grypa

Autor posta

Kuba Ciesielka
Zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o artykułach naukowców.



    Wysyłając formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z naszą polityką prywatności i ją akceptujesz.

    Zapisz się do newslettera