Czy mamy już lek na COVID-19 ?
Czy jest możliwe, żeby pacjenci z COVID-19 byli wypuszczani ze szpitala już po 3-5 dniach? Tak twierdzi prof. Nadir Arber, po zakończeniu pierwszej fazy badań klinicznych przeprowadzanych przez Centrum Medyczne Tel Awiw. W jej trakcie 29 z 30 pacjentów zostało wypisanych ze szpitala po mniej niż 5 dniach od przyjęcia, z czego większość już po dwóch dniach od zastosowania terapii.
Badany terapeutyk o nazwie EXO-CD24 jest określany jako egzosom zawierający białko CD24.
Sam egzosom to rodzaj pęcherzyka wykorzystywanego przez komórki eukariotyczne, który może zawierać białka, DNA, RNA, które wewnątrz pęcherzyka docierają do komórek i poprzez to mogą regulować ich funkcjonowanie. CD24 podawane pacjentom z Tel Awiwu, to małe glikoproteiny zdolne, jak twierdzą badacze, do modulowania odpowiedzi immunologicznej.
I to właśnie w ten sposób naukowcy z Izraela chcą wyeliminować jedną z głównych przyczyn śmierci pacjentów z COVID-19 czyli kaskadę cytokin (zwaną burzą cytokin). Jest to patologiczna, nadmierna reakcja układu immunologicznego na pojawiający się wirus, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do zgonu. Zakażenie makrofagów przez SARS-CoV-2 może być przyczyną powstania rozległego stanu zapalnego i dalej uszkodzenia tkanek płucnych, serca i płuc oraz doprowadzić do niewydolności wielu narządów.
Stąd znalezienie leku który byłby w stanie wyciszyć tę nadmierną reakcję naszego układu odpornościowego może przyczynić się do znacznego spadku śmiertelności związanej z koronawirusem.
Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki z kolejnych faz badań klinicznych, prowadzonych na znacznie większej liczbie chorych, ponieważ pierwsza faza badań służy przede wszystkim do oceny ryzyka stosowania tego preparatu na ludziach, aniżeli ocenie skuteczności samego leku.
źródło dobrych wiadomości:
Jerusalem Post: https://www.jpost.com/…/tel-aviv-hospital-cures-29-of…
Times of Israel: https://www.timesofisrael.com/new-israeli-drug-cured…/…