Naukowców Dwóch Blog Podsumowanie roku akademickiego 2022

Podsumowanie roku akademickiego 2022

Czas na małe podsumowanie. Ten rok akademicki był niesamowity, zwłaszcza jeżeli chodzi o osiągnięcia naukowe. Kuba i Michał wraz z cudownymi zespołami studentów kierunku lekarskiego pracowali nad dwoma projektami badawczymi.

Pierwszy projekt dotyczył analizy czy zabiegi tomografii komputerowej (TK) są w Polsce nadużywane. Temat jest szczególnie ważny, dlatego, że prowadzenie badań TK to przyjmowanie przez pacjenta dużej dawki promieniowania jonizującego, którego negatywny wpływ na uszkodzenia komórkowe wielokrotnie został wykazany. Tomografia komputerowa potrafi pokazać wiele i jest bardzo dobrym narzędziem, jednak czasami metoda ta jest wykorzystywana poza wskazaniami, kiedy inne badania obrazowe są dokładniejsze i potrafią pokazać lepiej stan chorego. Nasza praca ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem, co, jak mamy nadzieję, przełoży się na zwiększenie świadomości pacjentów, że nawet świetne badanie nie jest obojętne i pozostawia w organizmie ślad. Szczególny problem pojawia się wtedy, kiedy TK stosowanie jest bezzasadnie, albo poza wytycznymi do jej stosowania. Przeprowadzone przez nasz zespół badanie retrospektywne zostało nagrodzone I miejscem na tegorocznej konferencji SIMC 2022, a wyniki już wkrótce doczekają się publikacji w anglojęzycznych czasopismach medycznych.

Drugie przedsięwzięcie Kuby i Michała dotyczyło tematu przewlekłej niewydolności żylnej. Badaliśmy, które systemy bandażowania kończyn dolnych są najlepsze dla pacjentów z taką chorobą. Bardzo często pacjenci stosują bandaże krótkiego naciągu (elastyczne), co wynika z łatwości ich aplikacji i dużego komfortu chorego. Nasze badanie wykazało, że bandaże elastyczne nie są dobrym środkiem leczenia tej choroby. Różnica ciśnień, którą uzyskaliśmy mierząc ciśnienia pod bandażami osiągała nawet wartości ujemne. To bardzo zły wynik, jeżeli chodzi o efektywność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Z drugiej strony wykazaliśmy, że bandaże krótkiego naciągu, są zdecydowanie lepsze w leczeniu tej jednostki chorobowej, i przy badaniu tego systemu bandażowania osiągnęliśmy wyniki znacznie wyższe, niż w przypadku bandaży elastycznych. Za uzyskane badanie otrzymaliśmy III miejsce na konferencji SIMC, w sesji chirurgicznej. Zainteresowania Kuby w dużej mierze dotyczą szeroko pojętej onkologii. W maju tego roku, Kuba wraz z zespołem prezentowali opisy przypadków na konferencji studenckiej organizowanej przez Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Opisy przypadków zostały opublikowane w suplemencie ważnego czasopisma- Journal of Oncology. Teraz okres wakacji, chwila odpoczynku i będziemy myśleć nad nowymi projektami na przyszły rok. Mamy nadzieje, że będzie się działo, może już nie tylko w Polsce, ale na konferencjach zagranicznych. Trzymajcie za nas kciuki i pamiętajcie, NAUKA JEST SUPER! 😊

Autor posta

Filip Stanek
Kapitan naszego statku – pomysłodawca i założyciel marki Naukowców Dwóch. Doktor chemii specjalizujący się w chemii organicznej. Wykształcony nauczyciel i wieloletni korepetytor, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych! Skutecznie przygotował już setki uczniów, którzy dostali się na wymarzone studia.
Zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o artykułach naukowców.



    Wysyłając formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z naszą polityką prywatności i ją akceptujesz.

    Zapisz się do newslettera