Stężenia procentowe i molowe + zadania maturalne

Cześć! Dzisiaj omówimy zagadnienia stanowiące podstawę większości zadań obliczeniowych, a mianowicie stężenia (oznaczane literą c z ang. concentration). Istnieją dwa podstawowe rodzaje stężeń z któymi każdy z Was spotka się na maturze: stężenie molowe i  stężenie procentowe, to właśnie one będą głównymi gośćmi naszego dzisiejszego programu.

 

stężenia molowe i stężenia procentowe

 

Kluczowym momentem w zrozumieniu stężeń nie jest wykucie wzorów na pamięć, a nauka przekształcania i dostosowywanie ich do rodzaju zadań. Zanim jednak przejdziemy do „praktycznej części” , wyprowadzimy sobie wzór łączący oba stężenia – stężenia molowe i procentowe. 

 

stężenie molowe i procentowe

Cm-stężenie molowe [ mol/dm-3]

n-liczba moli substancji [mol]

V-objętość roztworu [dm3]

Cp-stężenie procentowe [%]

d– gęstość [g/dm3]

ms-masa substancji [g]

mr-masa rozpuszczalnika [g]

M– masa atomowa [g/mol-1]

Aby zapamiętać wzór, który pomoże Ci przeliczyć stężenie procentowe (Cp) na molowe (Cn) wystarczy zapamiętać krótki tekst:

 

Czerwone pomidory (Cp) dojrzewają (d) przez 100 (100%) miesięcy (M

 

Zadania obliczeniowe na stężenia procentowe jak i molowe można obliczać ze wzoru jak i z proporcji co pokażemy na filmiku, który ukaże się już niebawem. Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią tego artykułu w którym zamieściliśmy przykładowe zadania maturalne z rozwiązaniami.

 

 

Udopstępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn

Cześć, dzięki, że do nas wpadłeś!

Jesteśmy Naukowców Dwóch, bo jesteśmy braćmi, których oprócz więzów krwi połączyła również pasja nauki i uczenia. Jakub (ten starszy) i skończył biotechnologię medyczną, a Filip (ten młodszy) kończy pisać doktorat z chemii organicznej. Chcielibyśmy, żeby ten blog tętnił życiem i był miejscem do którego będziesz często zaglądał, a my ze swojej strony postaramy się, żeby były tu tylko ciekawe i przydatne materiały do nauki chemii i biologii. Baw się dobrze!

Najnowsze wpisy