Naukowców Dwóch Blog Stężenia procentowe i molowe + zadania maturalne

Stężenia procentowe i molowe + zadania maturalne

Cześć! Dzisiaj omówimy zagadnienia stanowiące podstawę większości zadań obliczeniowych, a mianowicie stężenia (oznaczane literą c z ang. concentration). Istnieją dwa podstawowe rodzaje stężeń z któymi każdy z Was spotka się na maturze: stężenie molowe i  stężenie procentowe, to właśnie one będą głównymi gośćmi naszego dzisiejszego programu.

 

stężenia molowe i stężenia procentowe

 

Kluczowym momentem w zrozumieniu stężeń nie jest wykucie wzorów na pamięć, a nauka przekształcania i dostosowywanie ich do rodzaju zadań. Zanim jednak przejdziemy do „praktycznej części” , wyprowadzimy sobie wzór łączący oba stężenia – stężenia molowe i procentowe. 

 

stężenie molowe i procentowe

Cm-stężenie molowe [ mol/dm-3]

n-liczba moli substancji [mol]

V-objętość roztworu [dm3]

Cp-stężenie procentowe [%]

d– gęstość [g/dm3]

ms-masa substancji [g]

mr-masa rozpuszczalnika [g]

M– masa atomowa [g/mol-1]

Aby zapamiętać wzór, który pomoże Ci przeliczyć stężenie procentowe (Cp) na molowe (Cn) wystarczy zapamiętać krótki tekst:

 

Czerwone pomidory (Cp) dojrzewają (d) przez 100 (100%) miesięcy (M

 

Zadania obliczeniowe na stężenia procentowe jak i molowe można obliczać ze wzoru jak i z proporcji co pokażemy na filmiku, który ukaże się już niebawem. Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią tego artykułu w którym zamieściliśmy przykładowe zadania maturalne z rozwiązaniami.

 

 

Autor posta

Filip Stanek
Kapitan naszego statku – pomysłodawca i założyciel marki Naukowców Dwóch. Doktor chemii specjalizujący się w chemii organicznej. Wykształcony nauczyciel i wieloletni korepetytor, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych! Skutecznie przygotował już setki uczniów, którzy dostali się na wymarzone studia.
Zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o artykułach naukowców.    Wysyłając formularz oświadczasz, że zapoznałeś się z naszą polityką prywatności i ją akceptujesz.
    Zapisz się do newslettera