Stężenia procentowe i molowe + zadania maturalne
Cześć! Dzisiaj omówimy zagadnienia stanowiące podstawę większości zadań obliczeniowych, a mianowicie stężenia (oznaczane literą c z ang. concentration). Istnieją dwa podstawowe rodzaje stężeń z któymi każdy z Was spotka się na maturze: stężenie molowe i stężenie procentowe, to właśnie one będą głównymi gośćmi naszego dzisiejszego programu.
Kluczowym momentem w zrozumieniu stężeń nie jest wykucie wzorów na pamięć, a nauka przekształcania i dostosowywanie ich do rodzaju zadań. Zanim jednak przejdziemy do „praktycznej części” , wyprowadzimy sobie wzór łączący oba stężenia – stężenia molowe i procentowe.
Cm-stężenie molowe [ mol/dm-3]
n-liczba moli substancji [mol]
V-objętość roztworu [dm3]
Cp-stężenie procentowe [%]
d– gęstość [g/dm3]
ms-masa substancji [g]
mr-masa rozpuszczalnika [g]
M– masa atomowa [g/mol-1]
Aby zapamiętać wzór, który pomoże Ci przeliczyć stężenie procentowe (Cp) na molowe (Cn) wystarczy zapamiętać krótki tekst:
Czerwone pomidory (Cp) dojrzewają (d) przez 100 (100%) miesięcy (M)
Zadania obliczeniowe na stężenia procentowe jak i molowe można obliczać ze wzoru jak i z proporcji co pokażemy na filmiku, który ukaże się już niebawem. Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią tego artykułu w którym zamieściliśmy przykładowe zadania maturalne z rozwiązaniami.